Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: Laser Moon Awakens

Star Wars: Laser Moon Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Revenge of Middle Management

Star Wars: Revenge of Middle Management

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Friend Zone

Star Wars: The Friend Zone

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Jedi Party

Star Wars: Jedi Party

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Inch Nails: Tension

Nine Inch Nails: Tension

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The History of Time Travel

The History of Time Travel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry