• Star Wars: Laser Moon Awakens

    Star Wars: Laser Moon Awakens

    ★★★★★

    They just keep getting better. I love Creepio's regained memory, the five shoes, and his nickname for Fart2: Fart McMuffin.

  • Star Wars: Revenge of Middle Management

    Star Wars: Revenge of Middle Management

    ★★★★★

    The lore that Grevious is a therapist trying to help junkie Larry Kenobi get better is hilarious.

  • Star Wars: The Friend Zone

    Star Wars: The Friend Zone

    ★★★★★

    I still quote "BEHOLD! THE SINGULARITY ENGINE!!!!"
    These guys are amazing.

  • Star Wars: Jedi Party

    Star Wars: Jedi Party

    ★★★★★

    "Make sure everyone here gets Zimas!"
    We can't watch Phantom Menace without quoting this glorious thing. Especially the midiclorian/heroin line.

  • Nine Inch Nails: Tension

    Nine Inch Nails: Tension

    ★★★★

    Where 1994's "Mudstock" performance is raw, intense, and crazy, Tension is a tight, slick, and professional show. That's not a bad thing. Reznor's music is still fantastic. He's still a showman. The lighting is still crazy and cool. But 20 years certainly makes a difference.
    And he still holds that microphone like he's trying to push it underwater.
    And and Robin Finck's hair still unnerves me.

  • Muppets Most Wanted

    Muppets Most Wanted

    ★★½

    In which Tina Fey has a Russian accent and a Kermit shrine. And a helicopter door opens to reveal Ricky Gervais in a tight lemur costume stroking a crown.
    But seriously, it was fine. Not nearly as good as 2011s "revival," but still fun.

  • The Muppets

    The Muppets

    ★★★★½

    Joyful, earnest, and fun. All Muppet things seem to have these in common, plus the ability to take itself just seriously enough (which is not very much). This one features all those, plus chickens singing Ceelo Green, Jim Parsons as a human Muppet, songs from Bret of Flight of the Conchords, and more.
    I can't get over just how earnest this movie is. Fantastic stuff.
    And boy howdy the Man or Muppet song goes HARD.

  • The Bad Batch

    The Bad Batch

    ★½

    If Harmony Korine directed The Road and ran into Panos Cosmatos briefly at Burning Man.
    And what on earth are Keanu Reeves, mute Jim Carrey, and Giovanni Ribisi doing in this weird overlong not-student film?

  • Black Mass

    Black Mass

    ★★½

    My opinion of the movie hasn't changed since I saw it first, but having read the book I have a deeper appreciation for just how crazy and convoluted this whole situation was. The movie is still mostly flat, with not much structure combining the intense scenes here and there. I did realize that the actual court proceedings were pretty dramatic and that was completely absent from the movie.
    And that ending was certainly abrupt.
    STRICTLY CRIMINAL.

  • The Mothman Prophecies

    The Mothman Prophecies

    ★★★★

    There's something about this movie.
    It's a general atmosphere. It's hard to explain. The acting, music, production design, story, etc. are all fine. Nothing spectacular.
    But the vibe. It's spooky. It's otherwordly. It makes me feel like I have to look over my shoulder.
    Maybe it's the bizarre scene transitions (zoom into an eye with a blurry red and black mothman zoom through the reflection and then fade into a phone earpiece all within a half second or so, for…

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★★

    Some neat CGI, some fun scenery-chewing from Bill Night and Geoffrey Rush, but overall this bloated mess was too much all at once.
    The last battle was cool, but so long that it grew tiring. The pirate brethren meeting stuff was entertaining, but dragged on. Mr. Collins or whatever his name in this was, was a fine villain, but was far too dry for this kind of movie.
    And Johnny Depp.
    Boy.
    I know Captain Jack and Depp are inseparable, but there is such a thing as too much (or in this case, too many) Captain Jack.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

    Man, the CGI on Davy Jones is fantastic