Sort by

millie has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Doors

The Doors

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moxie

Moxie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
When You're Strange

When You're Strange

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Edit this entry