Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
9/11

9/11

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Kong: Peter Jackson's Production Diaries

King Kong: Peter Jackson's Production Diaries

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Quinoa

Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man in the Mirror: The Michael Jackson Story

Man in the Mirror: The Michael Jackson Story

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Flash

The Flash

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry