Sort by

TheCultureShocker has logged 432 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beethoven Lives Upstairs

Beethoven Lives Upstairs

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Divine Trash

Divine Trash

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spy

Spy

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry