TheCultureShocker has logged 38 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Laugh

The Last Laugh

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Midnight Parasites

The Midnight Parasites

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry