Sort by

TheCultureShocker has logged 41 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
George Carlin: It's Bad for Ya!

George Carlin: It's Bad for Ya!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry