Sort by

TheCultureShocker has logged 46 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Leftovers

The Leftovers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rambo

Rambo

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry