Sort by

TheCultureShocker has logged 41 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Showgirls

Showgirls

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Serenity

Serenity

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Leftovers

The Leftovers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Leftovers

The Leftovers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry