Sort by

TheCultureShocker/Aleister has logged 53 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alexia

Alexia

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Legend of Zelda: The Power of the Triforce

The Legend of Zelda: The Power of the Triforce

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
future

future

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cats

Cats

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Verotika

Verotika

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crocus

Crocus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry