tuentin qarantino has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from Mr. Lemoncello's Library

Escape from Mr. Lemoncello's Library

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Borderland

Alice in Borderland

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry