Sort by

cookie has logged 130 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lord Love a Duck

Lord Love a Duck

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rouge

Rouge

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Independence Day

Independence Day

1996
×
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
25
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elemental

Elemental

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
12
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry