• Perfect Days

    Perfect Days

    ★★★★½

    get a beer and a half in this gentle soul and he’ll start up games of shadow tag

  • Super Fly

    Super Fly

    ★★★★

    that unibrow can wear a suit! pusherman so nice they play it twice. chicago’s own curtis mayfield<3 loved the box of teeny pretzels

  • Messiah of Evil

    Messiah of Evil

    ★★★½

    the blood moon rises

  • Outer Space

    Outer Space

    sent a shiver down my spine and another one down me timbers

  • Keith

    Keith

    ★★★

    the chokehold this movie had on regina and i ten years ago… these crazy kids are still crazy about eachother. all the illinois license plates surrounded by mountains – u r living in a FANTASY world my friend. not my land of lincoln

  • Crossroads

    Crossroads

    ★★★½

    dave allen cameo + britney spears forehead kiss

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    first watch thru as a blond + first time noticing enrique’s sequin virgencita jacket it’s like having shinigami eyes

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    horses are hard enough to draw as is but out of WATER and ICE ?

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

    did anyone realize they were bisexual when they first saw this? has that ever happened to someone before

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    i wanna go to singapore so bad. loved the reveal that ah ma and i are rocking the same haircut

  • Waitress: The Musical

    Waitress: The Musical

    ★★★★★

    this stage production lends itself so beautifully to the proshot – i saw this live back in 2018 but it didnt hit as hard then as it does now. maybe that’s because ive cried to She Used To Be Mine eleventy billion times since? jury’s still out. maybe it’s a testament to the power of a close up? i was sitting far away. sara bareilles!!! the performances are so sharp and funny and the set changes are so dynamic that…

  • For Your Consideration

    For Your Consideration

    ★★★

    how do i study for an improv audition