Sort by

Carlos has logged 53 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abertura

Abertura

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memoirs of a Strangler of Blondes

Memoirs of a Strangler of Blondes

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Departure

The Departure

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Side of the Pentagon

The Sixth Side of the Pentagon

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
08
LBJ

LBJ

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hasta la Victoria Siempre

Hasta la Victoria Siempre

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hanoi, Tuesday 13th

Hanoi, Tuesday 13th

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Cerro Pelado

Cerro Pelado

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Now!

Now!

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Floating Particles

Floating Particles

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Brewster, MA

Brewster, MA

2011
×
Edit this entry  
06
Undertow

Undertow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back in the Park

Back in the Park

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mirror of Dreams

Mirror of Dreams

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Gammelion

Gammelion

1968
×
Edit this entry  
05
Bliss

Bliss

1967
×
Edit this entry  
04
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ako

Ako

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Chile: Obstinate Memory

Chile: Obstinate Memory

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wasteland No. 3: Moons, Sons

Wasteland No. 3: Moons, Sons

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Department of the Interior

Department of the Interior

1986
×
Edit this entry  
02
Scrapbook

Scrapbook

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Snowman

The Snowman

1995
×
Edit this entry  
02
Eternal Beach

Eternal Beach

2021
×
Edit this entry  
02
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry