Sort by

Cole has logged 46 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Manborg

Manborg

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
21
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paradise

Paradise

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In Search of Bigfoot

In Search of Bigfoot

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
54

54

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shakes the Clown

Shakes the Clown

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dagon

Dagon

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
Empire State

Empire State

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slightly Single in L.A.

Slightly Single in L.A.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Admission

Admission

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★½
Edit this entry