Sort by

Cole has logged 701 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ejecta

Ejecta

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
State and Main

State and Main

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Crime

Carnival of Crime

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Next

Next

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Felt

Felt

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bound to Vengeance

Bound to Vengeance

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flypaper

Flypaper

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
The Babysitters

The Babysitters

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★
Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Harvest

The Harvest

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jerry and Tom

Jerry and Tom

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Midnight Swim

The Midnight Swim

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Mend

The Mend

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
War

War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Butterfly Effect 3: Revelations

The Butterfly Effect 3: Revelations

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hollywood Homicide

Hollywood Homicide

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Two Step

Two Step

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pod

Pod

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry