Sort by

Cole has logged 77 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Children

The Children

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
Out of the Dark

Out of the Dark

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★½
Edit this entry  
28
Fashionista

Fashionista

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Edit this entry  
27
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woods

The Woods

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night of the Virgin

The Night of the Virgin

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Curtains

Curtains

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Gravedancers

The Gravedancers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★
Edit this entry  
17
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alleluia! The Devil's Carnival

Alleluia! The Devil's Carnival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Eye

The Eye

2002
×
★★
Edit this entry  
16
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Begotten

Begotten

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read other review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
10
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read other review Edit this entry