Sort by

Cole has logged 758 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Perfect

Perfect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible War

The Invisible War

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Boyka: Undisputed IV

Boyka: Undisputed IV

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I Declare War

I Declare War

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Depraved

Depraved

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ferguson

Frances Ferguson

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am Curious (Blue)

I Am Curious (Blue)

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★½
Edit this entry