Cole has logged 69 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Effects

Effects

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Biology

Bad Biology

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adama

Adama

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Beast

The Beast

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ballet Boys

Ballet Boys

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Swagger

Swagger

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Score

Score

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Things

Things

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cloudboy

Cloudboy

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maidstone

Maidstone

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry