RSS feed for Charles
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Annapolis

Annapolis

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★½
Edit this entry  
16
The Karate Kid, Part III

The Karate Kid, Part III

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry