RSS feed for Charles
  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★

    Centineo is young Ralph Macchio. Literally the same voice/hair/skintone/acting ability/look as Daniel LaRusso.

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★★½

    Really really funny flick that feels like a potential new cable classic. But most importantly, Hollywood: Please nominate Serkis AND Skarsgard for supporting actor at the Oscars next year.

  • Sideways

    Sideways

    ★★★★½

    Particularly love the first 20 minutes. Haden Church had me hysterical. Even for a total non-wine drinker, every adjective Giamatti threw out made me want to go to Cali.

  • The Avengers

    The Avengers

    ★★★★★

    Stark makes the sacrifice play kinda a lot right?

  • Iron Man

    Iron Man

    ★★★★★

    Glad Tony gets to say bye to Dad.

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★★

    Glad Cap gets his dance.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    I cried. I didn’t fathom some of the stuff that came. I was the giddiest I’ve ever been in a movie. Can’t wait to talk about it with people. Some early stuff wasn’t perfect but the second and third hours of Avengers: Endgame will be my most rewatched movie ever.

    I loved loved loved it.

  • Apollo 13

    Apollo 13

    ★★★★

    Math!!! Sinise!!! That Launch Music!!!

  • Sleeping with Other People

    Sleeping with Other People

    ★★★★

    Didn't laugh a ton, didn't cry, didn't see myself in any of the characters, and so I really didn't expect this to be soo good

  • Five Feet Apart

    Five Feet Apart

    ★★★½

    Haley Lu is everything. Also, 3 cries.

  • Us

    Us

    ★★★

    Other than the fact that the amazing remix of 5 On It from the trailer was in the film, I was kinda disappointed.

    Definitely need to see again

  • The Karate Kid, Part III

    The Karate Kid, Part III

    L O L