céline has logged 79 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Intercourse

Intercourse

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Read the review Edit this entry