RSS feed for Ciara
  • American Made

    American Made

    ★★★½

    i mean it did what War Dogs (2016) did but worse in my opinion because it wasn’t funny 🥵 like i know it wasn’t meant to be funny but it would have added something tbh ! i enjoyed this and was never bored and would prob watch again thOooooOOo ?.!? a solid 3 and a half star film xxxx

  • Sully

    Sully

    ★★★★

    i’m making my way through netflix’s “critically acclaimed” section and i feel like this is just gonna be a list of several 4 star films. well, until they throw in one of their own original films looool !! seriously tho, this was really good and kinda thought provoking lmao.

  • Wild

    Wild

    ★★★★

    I SAID HEY! WHATS GOINNNN ONNN? 

  • Swiped

    Swiped

    ½

    imagine not rating this half a star.... couldn’t be me 🥵🥵 TERRIBLE

  • Girl in Progress

    Girl in Progress

    - i cringed so hard throughout the whole of this film
    - the word r****d was just used an uncomfortable amount 
    - “you got enough chins there??” i-
    - when the subtitles spelt DJ as DeeJay, i lost it 
    - my brother looked like he was questioning his existence the whole way through this film

  • Unfinished Business

    Unfinished Business

    awful..... and i sat through the whole thing..............!

  • Otherhood

    Otherhood

    ★★★★

    god all the ratings are so low for this i really wish i didn't love this so much ,,, ,,,,, ,, , , ammmmm i okay. ? ?? ? ?pls

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

    the music . beautiful
    the cinematography . beautiful
    the acting . YES beautiful
    the setting . beautiful
    the concept . pretty damn beautiful

    uhhhh u love to see it 🤩

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    people hating on this film? wow i’m so glad i have taste

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

    it got worse on second viewing...

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    i’ve not actually watched this since i went to see it in the cinema with my mum but damn this has a special place in my heart 

    🥰😢🥰😢🥰😢🥰😢

    i love my family & friends soOooooo much and i hope i tell them enough 

    i am: a mess

  • This Beautiful Fantastic

    This Beautiful Fantastic

    ★★★★

    If you enjoyed God Help the Girl you should definitely watch this !! 

    Some day i’m gonna make films like this 💖💖💖💖💖💖💖💖💖