Sort by

Pius has logged 187 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Pokémon: The Rise of Darkrai

Pokémon: The Rise of Darkrai

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hello Kitty 5

Hello Kitty 5

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pokémon: Mewtwo Returns

Pokémon: Mewtwo Returns

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry