• Blazing Saddles

    ★★½

  • The Amputee

  • The Exorcist

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★½

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Husbands

    ★★★★

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Several Friends

    ★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • The Alphabet

  • Faces

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★

  • The Devil Rides Out

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Toby Dammit

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Hour of the Wolf

    ★★★★

  • The Big Shave

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★

  • Six Men Getting Sick

  • Persona

    ★★★★½

  • The Face of Another

    ★★★★

  • Two

  • The Organizer

    ★★★★

  • High and Low

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

  • Harakiri

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Divorce Italian Style

    ★★★★

  • La Notte

    ★★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Primary

  • Shadows

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★

  • The Lamp

  • Separate Tables

    ★★½

  • Mon Oncle

    ★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★½

  • Rififi

    ★★★

  • La Strada

    ★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • The Three Caballeros

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★½

  • The Passion of Joan of Arc

  • Over the Fence