RSS feed for tiff

tiff has logged 25 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry