tiff has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

2020
×
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hollywood

Hollywood

2020
×
Edit this entry  
29
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
All of Me

All of Me

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
18
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Edit this entry