RSS feed for tiff
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry