RSS feed for tiff

tiff has logged 130 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Breakfast at Tiffany’s

Breakfast at Tiffany’s

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry