Simon has logged 474 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Party

The Party

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Project A

Project A

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Layover

The Layover

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Inferno

Hotel Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunderbolt

Thunderbolt

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Domino

Domino

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Itsy Bitsy

Itsy Bitsy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Purity of Vengeance

The Purity of Vengeance

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
War

War

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saaho

Saaho

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marfa Girl

Marfa Girl

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heartbeat

Heartbeat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mule

The Mule

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry