Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Tumbling Doll of Flesh

Tumbling Doll of Flesh

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Skull

The Skull

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Severance

Severance

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mansion of the Doomed

Mansion of the Doomed

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Candy Corn

Candy Corn

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Bloodbath at the House of Death

Bloodbath at the House of Death

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Becky

Becky

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★½
Edit this entry  
01
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Afflicted

Afflicted

2013
×
Edit this entry  
28
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lucky

Lucky

2020
×
Edit this entry