Sort by

Jodie has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
From the Depths

From the Depths

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Grim Prairie Tales

Grim Prairie Tales

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
Schramm

Schramm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addiction

The Addiction

1995
×
Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Head of the Family

Head of the Family

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Saint

Saint

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ninja

Ninja

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Piggy

Piggy

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
The Midnight Man

The Midnight Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Bong: High 5

Evil Bong: High 5

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Bong 420

Evil Bong 420

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
The Reef

The Reef

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Winter of the Witch

Winter of the Witch

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry