Sort by

CynicalReviews has logged 40 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Amazing Grace

Amazing Grace

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
02
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Accountant of Auschwitz

The Accountant of Auschwitz

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The House

The House

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Date Night

Date Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry