Sort by

Julian has logged 55 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Theeb

Theeb

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Edit this entry  
27
It's a Free World...

It's a Free World...

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brotherhood of Man

Brotherhood of Man

1945
×
Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
English Vinglish

English Vinglish

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drunken Birds

Drunken Birds

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Edit this entry  
12
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Year of the Everlasting Storm

The Year of the Everlasting Storm

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry