cysko has logged 296 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Writer From a Country Without Bookstores

The Writer From a Country Without Bookstores

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Yes: Symphonic Live

Yes: Symphonic Live

2011
×
Edit this entry  
05
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Cannibal

Cannibal

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Goat Story

Goat Story

2008
×
½
Edit this entry  
24
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★
Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
19
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady with Long Hair

Lady with Long Hair

2012
×
Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
R100

R100

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Prehistoric Cabaret

Prehistoric Cabaret

2013
×
Edit this entry  
07
Y a-t-il une vierge encore vivante ?

Y a-t-il une vierge encore vivante ?

2015
×
Edit this entry  
06
Gia

Gia

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry