jo has logged 200 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Lot Like Love

A Lot Like Love

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★½
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pauline

Pauline

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry