Daisoujou has logged 193 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Warrior of the Lost World

Warrior of the Lost World

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Blood Beast

Night of the Blood Beast

1958
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fountain

The Fountain

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry