Sort by

Daisoujou has logged 253 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two Years at Sea

Two Years at Sea

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Boujad: A Nest in the Heat

Boujad: A Nest in the Heat

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Edit this entry  
28
The Angel

The Angel

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Equals

Equals

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween Safety

Halloween Safety

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
30
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Celia

Celia

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry