Sort by

Daisoujou has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★½
Edit this entry  
14
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Santa's Magic Kingdom

Santa's Magic Kingdom

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Santa Claus and His Helpers

Santa Claus and His Helpers

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Santa's Enchanted Village

Santa's Enchanted Village

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Banks: The Money Movers

Banks: The Money Movers

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alone Together

Alone Together

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Torn in Dreams

Love Torn in Dreams

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Penance

Penance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful New Bay Area Project

Beautiful New Bay Area Project

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soon Yi

Soon Yi

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
½
Read the review Edit this entry