Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★½
Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dance Flick

Dance Flick

2009
×
Edit this entry  
07
Wild Child

Wild Child

2008
×
Edit this entry  
04
Casper

Casper

1995
×
Edit this entry  
03
She's the Man

She's the Man

2006
×
Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Legend

Legend

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry