Sort by

wardah has logged 337 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Casper

Casper

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Emelie

Emelie

2015
×
½
Edit this entry  
13
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birth

Birth

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Focus

Focus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry