Sort by

cassie has logged 424 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
06
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The White Queen

The White Queen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Hercules

Hercules

2014
×
★½
Edit this entry  
02
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
02
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Despite the Falling Snow

Despite the Falling Snow

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry