Sort by

cassie has logged 108 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Future of Fashion with Alexa Chung in New York

The Future of Fashion with Alexa Chung in New York

2016
×
Edit this entry  
12
The Future of Fashion with Alexa Chung

The Future of Fashion with Alexa Chung

2015
×
Edit this entry  
08
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cracks

Cracks

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry