Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
cassie

cassie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for cassie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • cassie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    Joan Didion: The Center Will Not Hold 2017

    ★★★★ Watched 29 Jan 2023

    my favourite author. i will literally consume anything joan didion. i will always be grateful for her and her work.

  • TÁR

    TÁR 2022

    ★★★★ Watched 21 Jan 2023

    i love insane women wow

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg 1964

    ★★★★ Watched 19 Jan 2023

    the constant singing was absolutely insufferable

  • The Tenant

    The Tenant 1976

    ★★★½ Watched 17 Jan 2023

    i love isabelle adjani so much

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby 1968

    ★★★★½ Watched 17 Jan 2023

    roman polanski’s autobiography

  • Repulsion

    Repulsion 1965

    ★★★★ Watched 16 Jan 2023

    i too am repulsed by men

  • Prozac Nation

    Prozac Nation 2001

    ★★★½ Watched 04 Dec 2022

    she’s literally me

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery 2022

    ★★★★½ Watched 25 Nov 2022

    OK HUGH GRANT CAMEO

  • Pearl

    Pearl 2022

    ★★★★ Watched 21 Sep 2022

    how could you not say cunt? like that’s cunt!

  • A Bigger Splash

    A Bigger Splash 2015

    ★★★½ Watched 01 Jul 2022

    penelope is who i strive to be

  • I Believe in Unicorns

    I Believe in Unicorns 2014

    ★★½ Watched 28 Jun 2022

    the epitome of 2014 tumblr

  • The Exorcist

    The Exorcist 1973

    ★★★ Watched 28 Jun 2022

    this is unironically the funniest film i’ve ever seen

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17

Review Tags

8
  • 2021 first watch
  • 2022 first watch
  • a24
  • cinema
  • 2020 first watch
  • wes
  • 2023 first watch
  • kate moss ily
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.