emily has logged 100 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Journey Back to Christmas

Journey Back to Christmas

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Everybody Loves Somebody

Everybody Loves Somebody

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Edit this entry  
04
A Song for Christmas

A Song for Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
The First Time

The First Time

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
Edit this entry  
17
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
★½
Edit this entry  
21
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Choice

The Choice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★
Edit this entry