Sort by

dale_croupier has logged 232 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elysium

Elysium

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry