Sort by

Dale has logged 64 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Epic

Epic

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry