Sort by

Dale has logged 253 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry