Sort by

Dale has logged 29 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Microcosmos

Microcosmos

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Painting

The Painting

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Music Man

The Music Man

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry