Dale has logged 317 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dames

Dames

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cheyenne Social Club

The Cheyenne Social Club

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seems Like Old Times

Seems Like Old Times

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Master of Ballantrae

The Master of Ballantrae

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry